Świat czytników e-book


Arta Tech

Firma Arta Tech z Wrocławia rozpoczęła działalność od sprzedaży czytników elektronicznych książek. Tak szybko się rozwijała, że po pewnym czasie nie nadążała z produkcją urządzeń. Wzięła kredyt z poręczeniem Dolnośląskiego Funduszu Gospodarczego i szybko nadgoniła rynek. Teraz rozwija się dalej.

Właściciel Arta Tech Paweł Horbaczewski wspomina, że pomysł na firmę podsunął mu prozaiczny życiowy problem – podczas planowania wakacji miał dylemat, które książki zabrać w podróż. Najlepiej byłoby mieć wszystko na wyciągnięcie ręki, tylko jak to zrobić?

Biblioteka w kieszeni

Z pomocą przyszła technologia elektronicznego papieru, tzw. e ink, która wykorzystywana jest w elektronicznych wyświetlaczach. Czytnik elektronicznych książek zmieści całą bibliotekę i pozwoli kupić książkę przez internet.
– Wówczas w Polsce rynek e-czytników i e-booków jeszcze nie istniał, ale widać było, że zacznie się rozwijać. W odpowiednim czasie weszliśmy w tę niszę – mówi Paweł Horbaczewski, właściciel firmy Arta Tech, która tworzy oprogramowanie do e-czytników i sprzedaje urządzenia Onyx Boox.

Onyx podbija świat

Firma rozpoczęła działalność na początku 2009 roku, a kilka miesięcy później wypuściła swój pierwszy czytnik. Arta Tech zajął się tworzeniem oprogramowania i zaczął rozbudowywać czytniki. Na początku 2013 roku czytniki Onyx Boox pojawiły się w największym sklepie internetowym świata – Amazon. W kwietniu 2013 r. spółka zdecydowała się wziąć kredyt na produkcję sprzętu i postarała się o poręczenie w Dolnośląskim Funduszu Gospodarczym.

Lepiej z poręczeniem

– Dzięki poręczeniu dostaliśmy w banku lepsze warunki kredytu, za który mogliśmy kupić sprzęt – mówi Paweł Horbaczewski. – Byłem pod wrażeniem działań DFG. Pracownicy funduszu zainteresowali się tym, co robimy, odwiedzali nas, rozmawialiśmy o możliwościach rozwoju. Widać było, że są dobrze przygotowani. Teraz wzięliśmy nowy kredyt z poręczeniem. Środki posłużą do seryjnej produkcji kolejnego dzieła Arta Tech – smartfonu z ekranem e ink. Większość telefonów ma ekrany LCD, na rynku pojawiły się też takie, które mają wyświetlacz LCD i alternatywny ekran w technologii e ink.