Marzenia pomysłem na biznes


Pomysł na połączenie sklepu z klockami LEGO z placem zabaw, gdzie będzie można budować konstrukcje bez potrzeby kupowania klocków, pojawił się u wrocławskiego przedsiębiorcy naturalnie. Potrzebne były tylko pieniądze na rozruch niezwykłego salonu. Tu pomogło poręczenie Dolnośląskiego Funduszu Gospodarczego.

Salon z klockami LEGO, jakiego w Polsce nie było

Jako dziecko Paweł Szymański bawił się klockami LEGO i budował z nich różne konstrukcje. Pasja trwała, a zamiłowanie do kreatywnej zabawy zostało mu do dzisiaj.

Inny sklep z klockami

W trakcie studiów zajmował się analizą danych ekonomicznych, a po ich zakończeniu pracował jako analityk w PKO BP. W 2006 roku wpadł na pomysł, że fajnie byłoby mieć sklep z klockami LEGO, ale nie zwykły, tylko taki, w którym będzie można się od razu pobawić, a nawet wypożyczyć klocki do domu.
– Pomysł wziął się jeszcze z dziecięcej pasji. Ale z otwarciem sklepu zwlekałem pięć lat. Znajomi mi odradzali – mówi Paweł Szymański, właściciel SALONU KREATYWNEGO, czyli sklepu i wypożyczalni klocków LEGO, a przy okazji placu zabaw. – W którymś momencie jednak przyszedł na to czas, okoliczności sprzyjały, zdecydowałem, że spróbuję. Chciałem zobaczyć, kto ma rację, znajomi czy ja. Nie miałem wielkich obaw, choć był to dla mnie trochę rejs w nieznane.

Bez DFG by się nie udało

Kiedy pomysł wypalił, a interes przynosił korzyści, chciał pozyskać środki na rozwój biznesu. Złożył w banku wniosek o kredyt i postarał się o poręczenie w Dolnośląskim Funduszu Gospodarczym.
– Wiedziałem o możliwościach, jakie proponują początkującym przedsiębiorcom. Dzięki poręczeniu dostałem w banku kredyt na bardzo dobrych warunkach. Bez DFG to by było niemożliwe – mówi Paweł Szymański.

Pierwszy w Polsce

SALON KREATYWNY znajduje się na drugim piętrze domu handlowego Astra przy ulicy Lotniczej, a oprócz sklepu z klockami LEGO jest tam przestrzeń, gdzie można bawić się klockami lub budować różne zestawy bez potrzeby kupowania LEGO. SALON KREATYWNY oferuje też wypożyczanie klocków do domu – wystarczy wpłacić kaucję, która później zostaje zwrócona. To pierwsze takie miejsce w Polsce.