Innowacje sposobem na sukces


Mobireg

Wrocławska firma Mobireg najpierw pokazała szkołom piloty wraz oprogramowaniem ułatwiające rozwiązywanie testów. Wtedy wpadła na pomysł, żeby opracowywać elektroniczne dzienniki i udoskonalać kolejne funkcjonalności. Innowacje stały się sposobem na udany biznes.

Dariusz Szumiło już od ćwierćwiecza związany jest z nowymi technologiami. W 1991 roku założył firmę komputerową, która prowadziła sieć sklepów komputerowych. W 2007 roku jego spółka KEN Solutions stworzyła pierwszy w Polsce interaktywny system edukacyjny do weryfikacji wiedzy Testico.

Innowacje dla szkół

Wraz z oprogramowaniem Testico w szkołach pojawiły się bezprzewodowe piloty, podobne do pilotów telewizyjnych, za pomocą których błyskawicznie można było przeprowadzić test. Uczeń dostawał do ręki pilot i jego zadaniem było wciśnięcie odpowiedniego przycisku, np. A, B, C lub D. Zaznaczał w ten sposób odpowiedź na zadane przez nauczyciela pytanie. To był pierwszy krok firmy w kierunku innowacyjnych rozwiązań dla szkół. W 2009 roku rozpoczęte zostają pierwsze prace nad flagowym produktem elektronicznym e-Dziennikiem MobiReg.

Aplikacje dla każdego

Cztery lata temu urządzenie było bardzo innowacyjne, ale w technologii postęp goni postęp, więc spółka opracowywała kolejne rozwiązania. Obecnie w swojej ofercie ma ich kilka. Najważniejszym jest system MobiReg, czyli elektroniczny dziennik z wieloma funkcjami, które ułatwiają nauczycielom pracę, a uczniom i ich rodzicom dostęp do wyników, które właściwie zawsze są pod ręką. Z uwagi na swój flagowy produkt firma zmieniła właśnie nazwę na Mobireg sp. z o.o.

Coraz bardziej nowocześni

W sierpniu firma wzięła kredyt na kolejne udoskonalenia. – Wnioskowaliśmy o kredyt w PKO, ale bank wymagał poręczenia. Już z wcześniejszej działalności znałem Dolnośląski Fundusz Gospodarczy, więc nie było trudności z uzyskaniem poręczenia – mówi Dariusz Szumiło.
– Instytucje takie jak DFG bardzo się przydają. Jeśli udałoby nam się otrzymać kredyt, pewnie bez poręczenia byłby dużo droższy – dodaje.
Mobireg (KEN Solutions) zaopatruje w elektroniczne dzienniki szkoły w całej Polsce, ale najwięcej odbiorców ma na Dolnym Śląsku.